RD BERKUCIO

OSB desky

OSB je vysoce kvalitní dřevěná deska, jejíž štěpky (nebo-li velké ploché hobliny) jsou kontrolovatelně složené a uspořádané do tří vrstev. Tyto vrstvy jsou k sobě kolmo orientované. Ve vrchní a spodní vrstvě jsou štěpky uloženy v podélném směru a střední vrstva (jádro desky) je uložena v příčném směru. Takto laminované vrstvy jsou, při určité teplotě a tlaku, spojeny vodovzdornou pryskyřicí. Výrobní technologie umožňuje získat dřevěnou desku odolnou proti vlhkosti a bez běžných vad jako jsou suky, otvory po sukách a jádrech, kůra a praskliny.

OSB se vyrábějí z kvalitního jehličnatého dřeva. tenké velkoplošné třísky se šetrně vysuší, nanesou syntetickými pryskyřicemi se stanoveným podílem parafi nové emulze. Lisování desek probíhá při spolupůsobení vysokých tlaků a teplot. mimořádně dobrých mechanických vlastností je dosaženo jak výběrem vhodného dřeva, tak definovaným tvarem dřevěných třísek, a zejména pak orientovaným vrstvením do tří na sebe navzájem kolmých vrstev. Rozměry, tvar a směrová orientace třísek v jednotlivých vrstvách maximálně využívají přirozené vlastnosti dřeva k dosažení těch nejlepších stavebně-fyzikálních parametrů desek.

Velkoplošné třísky jsou v povrchových vrstvách OSB desek orientovány v podélném směru desky a středová vrstva pak v příčném směru. Tato střídavá orientace třísek v jednotlivých vrstvách dává deskám vysokou úroveň rozměrové stability a vynikající mechanickou výkonnost. Zároveň se projevuje několikanásobně vyšší pevnost desek v podélném směru desek (hlavní osa) než v příčném směru (vedlejší osa). To hraje roli zejména při montáži desek, kde je důležitá správná orientace desky na podpory. To je rozdíl oproti deskám dřevotřískovým a dřevovláknitým, kde je pevnost sice nižší, ale ve všech směrech roviny desky stejná.

Hlavní přednosti OSB desek:

  • pevnost a tuhost
  • dobrý tepelný odpor (dřevo je přírodní izolant)
  • velké formáty umožňují méně spojů, a tím méně tepelných a akustických ztrát
  • dobrá požární odolnost (klasifikace OSB2 dle testu PAVÚS je C1 = těžce hořlavá)
  • odolnost proti nárazům a vibracím
  • zdravotní nezávadnost (testováno: SZÚ Praha)
  • výborná zpracovatelnost

Zdroj: s využitím informací výrobce OSB desek kronospan.cz

titulka006
titulka004
titulka001
titulka000
titulka007
titulka005
titulka002
titulka003
titulka008
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow