Zahrada a dům: 6 tipů je připravit na jaro

Zahrada a rodinný dům – konečně nastal ten pravý čas si je pořádně užít! Slunce začíná stále více hřát, ptáci zpívají, stromy pomalu nabírají barvy a nám je jasno, že zima skončila a nastupuje jaro. Ať už jste zkušení zahradníci nebo se do péče o svůj rodinný dům teprve pouštíte, přichází čas na jarní úklid a přípravu na novou sezonu. V následujícím textu se podíváme na to, jak probudit váš rodinný dům i zahradu k životu a správně provést kontrolu střechy, okapů, komínu, trávníku, bazénu a dalších prvků vašeho domova.

Začneme tím nejdůležitějším – úklidem. Zima mohla na vaší zahradě napáchat menší či větší škody: shromáždil se odpad, suché listí, větve či stromy utrpěly poškození od sněhu a větru. Není nic příjemnějšího než začít pracovat na své oázе klidu bez nepořádku kolem.

Rodinný dům – střecha nad hlavou

Zima mohla být pro vaši střechu náročná – sněhové pokrývky a silný vítr mohly způsobit poškození nebo odtržení krytiny. Jarním sluncem nenalezneme lepší chvíli na její prohlídka a drobné opravy. Vydejte se tedy po žebříku vzhůru a podrobně prozkoumejte střechu – opravte či vyměňte poškozené tašky nebo šindele. Zkontrolujte také komín, zda není poškozený nebo ucpaný. Nezapomeňte na bezpečnost.

Dalším důležitým úkolem je kontrola a čištění okapů. V průběhu zimy se mohly nahromadit listí, jehličí nebo jiné nečistoty, které by mohly bránit odtoku dešťové vody. Vyčistěte okapy a zkontrolujte jejich pevnost a spoje. Při této příležitosti také zkontrolujte, zda nedochází k pronikání vody do fasády či zdiva.

Zahrada – zelená oáza

Trávník potřebuje po zimě trochu péče. Odstraňte staré listí a provzdušněte trávník pomocí vertikutátoru – tím zajistíte lepší přístup vzduchu ke kořenům trávy. Přidejte kompost či hnojivo pro dodání živin. Tím zajistíte, že vaše rostliny budou mít ideální podmínky pro růst a zdravý vývoj. Pokud jste si neponechali svou zahradu jako „zimní“ útočiště pro ptactvo či hmyz, teď je ten správný čas na řez stromů, keřů a rostlin.

Květinový ráj

Jarním poselstvím jsou i kvetoucí trvalky a letničky. Zkontrolujte, zda vaše trvalky přežily zimu a odstraňte poškozené části. U letniček je na čase začít s výsevem nebo vysazováním sazenic. Pokud jste si přes zimu pěstovali bylinky nebo květiny uvnitř domu, nyní je čas je postupně přesouvat ven.

Bazénová párty

Pokud máte bazén, určitě se těšíte na první koupání. Ale předtím je potřeba provést jeho úklid a kontrolu. Vyčistěte povrch, filtry a kontrolujte chemickou rovnováhu vody. Nezapomeňte také zkontrolovat bezpečnostní prvky.

Nástroje v akci

Zahradní nářadí bylo po celou zimu uskladněno a nyní nastal čas ho opět vzít do rukou. Před prvním použitím ovšem doporučujeme provést kontrolu – nabrousit nůžky, natřít dřevěné rukojeti olejem, zkontrolovat a seřídit stroje.

Dekorace

A nakonec si nenechte ujít příležitost udělat si radost novými dekoracemi nebo zahradním nábytkem. Jaro je ideální doba pro změny – možná už máte své oblíbené místo na zahradě, ale co ho trochu „oživit“ novými polštářky, lavičkou nebo třeba solárním osvětlením?

Příprava domu a zahrady na jaro může být náročná, ale také velmi odměňující. Nejenže se společnými silami celé rodiny probudíte svůj životní prostor k novému životu, ale i vy sami se budete cítit lépe a plní energie po dlouhých zimních měsících.

Ať už se na jaře těšíte na klidné posezení na terase nebo na rozkvetlou zahradu plnou barev a vůní, přejeme vám krásné jaro plné radosti z práce na zahradě a útulného domova!

Zahrada u rodinného domu